Jarní víkend s Brněnkou - Ubušín 2013

Vážení rodiče, milé děti,

tak už máme za sebou dlouho očekávaný jarní víkend… V pátek 24.5.2013 jsme se společně vypravili vláčkem z nádraží v KrPoli do Bystřice nad Pernštejnem, kde děti přestoupily do autobusu směr Unčín. Odtud už zbývalo zdolat menší kopeček do vesničky jménem Ubušín, kde se nachází krásná rekreační chalupa. Jakmile se děti ubytovaly, vybalily spacáky, prozkoumaly prostory, zasedly ke stolu a společně povečeřely vynikající vajíčkovou pomazánku s chlebem. Na zahřátí nesměl chybět čaj. Večerní program byl volnější. Nejprve jsme se vzájemně seznámili, jelikož spousta dětí bylo nových a dále jsme si zahráli kartičky.

Sobotní ráno nás vítalo slabým deštíkem a chladným vzduchem. K snídani přišly vhod vynikající marmeládové koblížky a kakao. Než se děti umyly a uklidily své příbytky, tak se počasí umoudřilo a mohli jsme vyrazit do lesa. Jednotlivé týmy obsadily své flotily, rozdělily se na obchodní a bitevní lodě a začala hra. Každá obchodní loď měla za úkol naložit surovinu z jiné flotily a v pořádku ji dopravit zpět ke svému kapitánovi. Plavbu jim mohla překazit jakákoliv cizí bitevní loď, popř. i pirát, které si zahráli tři naši vedoucí. Hra děti moc bavila, takže jsme ji pro velký úspěch zopakovali a bylo vidět, že napodruhé již týmy vymýšlely různé taktiky, aby získaly co nejvíce bodů.

Po vydatném obědě – masový vývar s nudlemi, gulášek a knedlík – měly děti polední klid a chvilku pro sebe, kterou využily pro menší hry s kamarády, stolní tenis, karty apod.

Odpolední program byl následující: vyrazili jsme na místní hřiště a zahráli si „vlajkovanou“. Na závěr si vedoucí troufli proti všem dětem a hra byla velmi vyrovnaná.

K večeru jsme chtěli přichystat táborák, ale jelikož bylo všechno dřevo velmi mokré, tak z tohoto plánu sešlo. Dali jsme si tedy k večeři párečky, hezky u stolu a večer zopakovali kartičky a dále byla volná zábava. Některé menší děti malovaly, jiné se zabavily kolem chalupy, popř. u „pinecu“.

Nedělní dopoledne bylo věnováno hře jménem „kolík“. Dětem se zapíchali v ohraničeném pásmu lesa kolíky s různými čísly a následně vždy jeden z týmu vybíhal do lesa pro číslo, které bylo vedoucím vyvoláno.

Na závěr nás čekal úklid. K obědu jsme si dali vynikající smažený sýr, šťouchané brambory a zeleninu a pak už nezbývalo než se rozloučit, zamávat chaloupce a děti se vydaly na cestu domů.

Víkend byl prostě skvělý! Počasí nás překvapilo a dopřálo nám strávit nějaký čas venku. Doufáme, že všechny děti si to užily!:-)

Výsledky:

  1. Modrý tým
  2. Zelený tým
  3. Žlutý tým
  4. Červený tým

Poděkování 2012

Čas nesmírně letí a opět máme za sebou další tábor.

Občanské sdružení Dětský tábor Brněnka ze Starého Lískovce pořádá každoročně dětský tábor. Letos jsem změnili působiště a rozložili týpí a stany na novém místě, v krásném údolí řeky Rokytné, v Rozkoši u Jevišovic.

Přes prvotní obavy, jak se nám všem bude dařit v novém prostředí, se vše skvěle vyvedlo. Právě z důvodu neznámého terénu byl letošní ročník pro všechny vedoucí velká výzva. Také téma celotáborové hry, „Záhada hlavolamu“, se mohlo zdát pro dnešní děti neznámé a tajuplné. A právě proto jsme v květnu uspořádali předtáborový víkend na Brněnské přehradě, aby děti měly možnost poznat Rychlé šípy, symboliku a záhadu příběhu.

V sobotu 28.7. nástupem do autobusu vše začalo... Odjezd na vytoužený tábor s kamarády a nadšenými vedoucími.

První večer nesměl chybět slavnostní nástup a vztyčení vlajky pro rok 2012. Děti se dozvěděly, co vše je ve 14 dnech strávených v přírodě čeká. Také byly vyzváni k „lovení“ bobříků – odvahy, mlčení, hladu, záchrany apod.

První noční hrou byly vytvořeny čtyři týmy – Rychlé šípy, Kočičí pracka, Uctívači ginga a Černí jezdci. Každé dítko dostalo poznávací placku v barvě svého týmu, byl to jakýsi pomyslný špendlík, jak někteří znáte z Foglarových příběhů.

V dalších dnech se naplno rozehrála etapová hra, jejíž součástí byla cesta k Rozdělovací třídě, hledání Tleskačova deníku, boj o Velkého Vonta, Stopování Široka aj. V průběhu volných chvil se děti učily se svými vedoucími rozeznávat kytičky, naučily se uzly, šifrovaly a psaly morseovku. A ti vytrvalí si pak vysloužili i výše zmiňované bobříky.

Jediný, kdo získal všech 13 bobříků byl Míša Šrámek – gratulujeme!

Sjednocená síla, přístup k jednotlivým hrám, nadšení a kamarádství dovedlo k vítězství celotáborové hry, naprosto zaslouženě, Rychlé šípy.

Co se týče programu pro děti, tak to stále není vše. Navštívila nás Policie ČR s psovody, přijeli za námi záchranáři JMK, kteří ochotně dětem ukázali vybavení pohotovostního vozu, poučili děti o první pomoci, předvedli rychlé zajištění životních funkcích při těžkých nehodách a v neposlední řadě nám umožnili si vyzkoušet masáž srdce.

Nedaleko tábora se jedno krásné odpoledne odehrála i historická bitva, u které jsme nesměli chybět. Vyzkoušeli jsme si souboj s meči, vystřelení z luku, shlédli parádní bitvu přímo z hradeb postavených samotnými bojovníky.

I letos jsme se vydali na celodenní výlet. Počasí se nám vydařilo, sluníčko svítilo celý den, takže jsme z tábora ihned zamířili směr Jevišovice, kde jsme strávili hodinku u vody, děti měly možnost na náměstí nakoupit si nějaké pamlsky nebo dárečky domů a pokračovali jsme dál, ke koníčkům. Mile nás přivítala paní Zachová a dětem popovídala o historii farmy, jaké koně chovají, jak se s nimi pracuje atd. Každý se měl možnost svézt. Návštěva byla poučná a velmi příjemná, tímto paní Zachové mockrát děkujeme!

V druhém týdnu pobytu nechyběli kouzelné Vánoce. Každý tým si slepil linecké cukroví, ozdobil perníčky, vyrobil jeden druh nepečeného cukroví, slavnostně prostřel štědrovečerní tabuli a také se vyráběly dárečky. Děti měly možnost vytvořit zdobený dřevěný rámeček, slepit z CD kapříka a vymalovat či napsat vánoční přání apod. Pod stromečkem bylo letos opravdu plno balíčků.

Konec tábora se blížil…. Přišel páteční podvečer a s ním poslední nástup. Byl opět plný emocí, slz i ujišťování, že příští rok se znovu sejdeme. Takže se už zase těšíme na další rok, kdy se znovu sejdeme na parkovišti pod hřbitovem a pojedeme na Brněnku.....na tábor, kde se nikdo nenudí!!!:-)PS: Děkujeme všem podporovatelům a sponzorům za jejich pomoc. Dále pak Policii ČR Znojmo, Záchranářům JMK (panu Holčákovi) a paní Michaeli Zachové za nezištnou pomoc při zajištění zajímavého programu.

Jaký byl tábor Brněnka 2011?

Letošní tábor máme za sebou. Co říci závěrem? Jak všechno celkově zhodnotit a shrnout? Vše slovy vyjádřit nelze. Přesně v duchu hesla: "kdo nezažil, nepochopí". Přesto jsme jakýsi závěrečný souhrn sepsali. Tady je:


Nezisková organizace DT Brněnka ze Starého Lískovce pořádá každoročně dětský tábor v Orlických horách. Ne jinak tomu bylo i o letošních prázdninách. Chlapci a děvčata ze Starého Lískovce, Brna a okolí se nemohli dočkat vytouženého odjezdu. Proč? Protože tábor se nesl v duchu bradavické školy čar a kouzel. Už jenom to vědomí, že existuje nástupiště 9 ¾ nedalo mnoha účastníkům spát.

Cesta kouzelným vlakem (autobusem) uběhla velmi rychle. Po slavnostním ceremoniálu – zařazení studentů do čtyř kolejí nastaly všem přítomným nezapomenutelné okamžiky. Kde jinde než v kouzelných Bradavicích museli studenti čelit mnoha záludným nástrahám ze stran černé magie. Úkoly nebyly vůbec jednoduché. Stejně jako Harry Potter bylo třeba najít a zničit kámen mudrců, zabít zlého a krutého baziliška, poradit si s mnoha dalšími kouzly, které na studenty přichystal ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, Voldemord – pán zla.

Nechyběl ani famfrpálový turnaj, který si nenechal ujít jeden z nejslavnějších kouzelníků, sám Albus Brumbál. Studenti bradavické školy si v srpnu prožili kouzelné Vánoce, předali si drobné dárečky, bříška si naplnili tradičním vánočním pokrmem a cukrovím. Jaký by to byl pobyt v kouzelnické škole, kdyby tam nebyl Harry Potter? Přijel potěšit svou přítomností všechny zúčastněné. Konec školního roku proběhl velmi dramaticky. Souboj mezi kolejemi o ohnivý pohár byl vyvrcholením celého pobytu. A kdo vyhrál? Přece Nebelvír! I když vítěz může být jen jeden, přesto si myslíme, že všichni studenti bradavické školy čar a kouzel prokázali hodně umu, statečnosti a přemýšlení a boj proti černé magii zvládli na výbornou.

A co bylo navíc? Spousta pohody, dobré vůle, nová kamarádství. Skvělá atmosféra. Pro nás, kteří jsme se na organizaci podíleli, byl největší odměnou poslední nástup. Na něm nezůstalo jediné oko suché. Není lepšího pocitu, než když vás děti obejmou a se slzami v očích chtějí aspoň ještě jeden týden zůstat. Bohužel, vše musí skončit. Skončil tedy i letošní tábor. O to víc se můžeme všichni společně zase těšit na ten příští.